»

Φεβ 24 2023

Επίσκεψη στο Μουσικό Σχολείο Σερρών

«Η μουσική είναι ένα ηθικό δίκαιο. Δίνει ψυχή στο σύμπαν, φτερά στο νου, πτήση στη φαντασία, και γοητεία και ευθυμία στη ζωή και τα πάντα»

Πλάτων.

Επίσκεψη στο Μουσικό Σχολείο Σερρών των Ε΄και ΣΤ΄τάξεων στα πλαίσια του Εκπαιδευτικού  Προγράμματος: «Μουσικές Δράσεις και Αποδράσεις στην Ελλάδα και τον Κόσμο»,

Υπεύθυνος εκπαιδευτικός  κ. Ανδρέας Τριανταφυλλίδης, (ΠΕ 79.01 Μουσικής Επιστήμης).

Το Μουσικό Σχολείο Σερρών ξεκίνησε τη λειτουργία του το σχολικό έτος 1994-95 με μια μόνο τάξη, την Α΄ Γυμνασίου, και κάθε χρόνο προστίθετο μία ακόμη στη δύναμή του. Τη σχολική χρονιά 1999-2000 λειτούργησε για πρώτη φορά ως πλήρες Γυμνάσιο και Λύκειο. Στο τέλος του 2000 απέκτησε και τη δική του στέγη, ένα σύγχρονο κτίριο 6.000 τ.μ. σε μια έκταση 12 στρεμμάτων.