»

Νοέ 14 2023

Thanksgiving Day : Ημέρα των Ευχαριστιών

Από την εκπαιδευτικό    κ. Χαρούλα Ηλία

Η Ημέρα των Ευχαριστιών (Thanksgiving Day) που γιορτάζεται τον Οκτώβριο και Νοέμβριο σε Καναδά και Αμερική αντίστοιχα έγινε αφορμή για ποικίλες δράσεις στους μαθητές του Δημοτικού Σχολείου στο Πετρίτσι Σερρών υπό την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού Αγγλικής Γλώσσας.
Οι συζητήσεις που έγιναν στην τάξη επικεντρώθηκαν στην έννοια της ευγνωμοσύνης, στο να μετράμε δηλαδή τις πολλές ευλογίες που έχουμε στην ζωή μας και να μην παίρνουμε τίποτα ως δεδομένο.
Τα παιδιά ζωγράφισαν, τραγούδησαν, κατέγραψαν τις σκέψεις τους, έφτιαξαν κατασκευή για να κάνουν έκπληξη σε ένα αγαπητό τους πρόσωπο και ανακάλυψαν ότι τελικά έχουν πολλούς λόγους για να πουν ένα  «Ευχαριστώ!»
Τα παιδιά υπήρξαν πολύ δημιουργικά….μάλιστα, ένας μαθητής από την Στ τάξη έγραψε το εξής υπέροχο ποιήμα:

Είμαι χαρούμενος πολύ που έχω ένα πιάτο φαί.
Είμαι ευγνώμων στο Θεό που έχω να πιω νερό.
Δεν είναι δίκαιο όμως αυτό…να τα έχω μόνο εγώ.
Μακάρι όλα τα παιδιά να είχαν φαγητά,
να’ χαν ρούχα και νερό κι ένα χαμόγελο γλυκό!

Το τραγούδι που ακούγεται από τους μαθητές της Α τάξης το έγραψε η εκπαιδευτικός Αγγλικών του σχολείου κ.Χαρούλα Ηλία. Τα παιδιά του δημοτικού, όπως επίσης και του Νηπιαγωγείου, το ευχαριστήθηκαν πολύ τραγουδώντας με την καρδιά τους και κάνοντας και τις αντίστοιχες κινήσεις!

Σ’ ευχαριστώ για τους φίλους μου

Σ’ ευχαριστώ για το σχολείο μου

Σ’ ευχαριστώ για το νερό και για το φαγητό

Σ’ ευχαριστώ που έχουμε ειρήνη και μας αγαπούν

Σ’ ευχαριστώ πάρα πολύ για κάθε τι που έχω!!

Α   ΤΑΞΗ                                                                         Β  ΤΑΞΗ

Γ  ΤΑΞΗ

Δ   ΤΑΞΗ