»

Μαρ 12 2024

Δημιουργία Πυροσβεστικής Συνείδησης -Προστατεύω το Δάσος

Στα πλαίσια του   Σχεδίου Δράσης  με τίτλο:

3η Ενδοσχολική Επιμόρφωση «Αντιμετώπιση έκτακτων αναγκών στο σχολείο» για την αυτοαξιολόγηση της Σχολικής Μονάδας, ο κ. Κοτζαμπαράτης Νικόλαος εκπαιδευτικός του σχολείου μας παρουσίασε στα παιδιά και στη συνέχεια στους/στις  εκπαιδευτικούς τη θεματική ενότητα:
«Δημιουργία Πυροσβεστικής Συνείδησης -Προστατεύω το Δάσος»

Έγινε αναφορά σε διάφορα οικοσυστήματα και δόθηκε ιδιαίτερη έμφαση στο δασικό . Δόθηκε ιδιαίτερη βαρύτητα στο «τρίγωνο της φωτιάς»,στους μύθους που υπάρχουν για τη φωτιά και πως δεν την αφήνουμε ποτέ χωρίς έλεγχο. Επίσης παρουσιάστηκαν εικόνες από το Μάτι , σχολιάστηκαν και εξηγήθηκαν οι λόγοι για τους οποίους οι συνάνθρωποί μας εκεί δεν κατάφεραν να διαφύγουν και κάηκαν ζωντανοί.

Στη συνέχεια αναφέρθηκαν οι ενέργειες που πρέπει να γίνονται όταν γίνει αντιληπτή η φωτιά στην ύπαιθρο αλλά και στο σπίτι .

Αναλύθηκε η αναγκαιότητα της ύπαρξης πυροσβεστήρων και η λειτουργία τους.

Δόθηκε έμφαση στην πρόληψη και τις δράσεις που μπορούν να γίνουν με τα παιδιά για την ευαισθητοποίησή τους στο συγκεκριμένο θέμα.