»

Απρ 02 2024

Πρώτες Βοήθειες στο Σχολείο

4η Ενδοσχολική Επιμόρφωση με θέμα:«Πρώτες Βοήθειες στο Σχολείο».
Η παρουσίαση έγινε από την Σχολική Νοσηλεύτρια κ. Δημητρακέ Στέλλα.  Αφού προηγήθηκε ένας πρόλογος για το πώς προσδιορίζονται οι Πρώτες Βοήθειες και ποιο είναι το πρωτόκολλο που ακολουθείται(διατήρηση ψυχραιμίας, παροχή πρώτων βοηθειών, κάλεσμα 166 ) αναλύθηκαν οι τρόποι παρέμβασης σε συγκεκριμένες καταστάσεις οπως: ρινοραγία ,αιμοραγίες, λιποθυμία, εγκαύματα, ηλεκτροπληξία, τσίμπημα φιδιού, αλλεργικό σοκ, καρδιακή προσβολή. Επίσης παρουσιάστηκαν περιπτώσεις εγκεφαλικού επεισοδείου, κρίση διαβητικού, μέθη, κακώσεις, πνιγμονή. Σε όλη τη διάρκεια της παρουσίασης τέθηκαν ερωτήσεις και διευκρινήσεις σε απορίες. Ο επίλογος έγινε με τη λίστα των φαρμακευτικών υλικών  που έχει το δικό μας σχολείο. Συγκεκριμένα το σχολείο διαθέτει δυο σταθερά φαρμακεία , ένα στον επάνω όροφο και ένα στον κάτω , καθώς και ένα φορητό.