»

Σεπ 12 2021

ΕΙΔΙΚΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

• Λόγω των ιδιαίτερων συνθηκών ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ καθυστέρηση στην προσέλευση των μαθητών/τριών καθώς το Υπουργείο μας ζητά στοιχεία για τις απουσίες μέχρι τις 8.15-8.20. Τα παιδιά που καθυστερούν χωρίς να ενημερωθεί το σχολείο θα χρεώνονται με αδικαιολόγητες απουσίες.
  • Η διενέργεια αυτοδιαγνωστικού ελέγχου (self-test) είναι υποχρεωτική για τους/τις μαθητές/τριες όλων των σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης. Εξαιρούνται του μέτρου, τα παιδιά που έχουν ιστορικό νόσησης εντός του τελευταίου 6μήνου.
  • Η είσοδος των μαθητών/μαθητριών στο σχολείο γίνεται με επίδειξη βεβαίωσης αρνητικού αποτελέσματος .
  • Ο υποχρεωτικός αυτοδιαγνωστικός έλεγχος θα διενεργείται δύο φορές την εβδομάδα. Τα παιδιά θα έρχονται με βεβαίωση αρνητικού τεστ κάθε ΤΡΙΤΗ και ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ .
  • Επισημαίνεται ότι παιδιά με συμπτώματα θα πρέπει να παραμένουν στο σπίτι. Για τα παιδιά που παρουσιάζουν συμπτώματα στο σχολείο ειδοποιούνται άμεσα οι γονείς. Το σχολείο δεν προβαίνει σε καμία ιατρική πράξη.
  • Η σωστή χρήση κατάλληλης προστατευτικής μάσκας (υφασμάτινης ή απλής χειρουργικής) είναι υποχρεωτική για τους/τις μαθητές/τριες σε όλες τις τάξεις, τους εκπαιδευτικούς και το λοιπό προσωπικό.
  • Η προσέλευση επισκεπτών κατά τη διάρκεια λειτουργίας του σχολείου θα γίνεται μόνο σε ιδιαίτερες περιπτώσεις και έπειτα από ραντεβού με τη διευθύντρια ή τον/την εκπαιδευτικό. Σε κάθε περίπτωση είναι υποχρεωτική η επίδειξη πιστοποιητικών (εμβολιασμού, νόσησης τους 6 τελευταίους μήνες, rapid test) και η χρήση μάσκας.
  • Χρήση μάσκας δεν γίνεται κατά το μάθημα της γυμναστικής ή όταν τα παιδιά έχουν έντονη σωματική άσκηση, οπότε πρέπει να τηρούνται οι απαραίτητες αποστάσεις καθώς και κατά τη διάρκεια της σίτισης.
  • Απαιτείται ιδιαίτερη προσοχή στη σωστή χρήση της μάσκας από τα παιδιά επομένως και  συστηματική εκπαίδευση , καθοδήγηση και ενεργητική επίβλεψη.
  • Οι μαθητές/τριες του ολοημέρου θα πρέπει να έχουν ισοθερμικά δοχεία ώστε να αποφεύγεται η διαδικασία της θέρμανσης του φαγητού.

Η  Διευθύντρια   Μαρία Μαυρίδου